Verbos in interlingua

In Interlingua, le verbo esse assatis simple, proque generalmente se cambia solmente pro le tempore del action e le modo, e nulle altere typo de cambio. Al mesme tempore concernante le tempores grammatical simple, le cambios del verbo in Interlingua esse facite per cambiar solmente le fin del verbo, usualmente per reimplaciar le -r final:

Verbos in interlingua
subclasse de: verbo
parte de: interlingua


Verbos con formas irregular optionalModificar

Il existe tres verbos con formas irregular optional.

Infinitivo Presente Commento
esser es IED: "es, [so], [son], [somos], [sia], [era], [ser]"
vader va IED: "va, [van], [vamos]"
haber ha IED: "ha"

Formas regular simpleModificar

Typo ? -a- -e- -i-
Infinitivo -r -ar -er -ir
Presente - -a -e -i
Passato -va -ava -eva -iva
Futuro -ra -ara -era -ira
Conditionalo -rea -area -erea -irea

Tempores compositeModificar

Il ha tempores simple e composite, hic le composites (composite con verbos auxiliari):

del voce active:

  • Infinitivo perfecte: haber -ate, -ite, -ite; haber parlate, haber vidite, haber audite
  • (Presente) perfecte: ha -ate, -ite, -ite; ha parlate, ha vidite, ha audite
  • Passato perfecte: habeva -ate, -ite, -ite; habeva parlate, habeva vidite, habeva audite
  • Futur perfecte: habera -ate, -ite, -ite; habera parlate, habera vidite, habera audite

del voce passive:

  • Infinitivo passive: esser -ate, -ite; -ite; esser portate, esser scribite, esser audite
  • Passivo presente: es -ate, -ite, -ite; es portate, es scribite, es audite
  • Passivo passate: era -ate, -ite, -ite; era portate, era scribite, era audite
  • Passivo (presente) perfecte: ha essite -ate, -ite, -ite; ha essite portate, ha essite scribite, ha essite audite
  • Passivo passate perfecte (=Plusquamperfecto): habeva essite -ate, -ite, -ite; habeva essite portate, habeva essite scribite, habeva essite audite

Ligamines externeModificar